ПРОГАЛИНИ У ПРАВІ: ПОЗИТИВНИЙ ПІДХІД ТА КОНЦЕПЦІЯ ПРИРОДНОГО ПРАВА

Автор(и)

  • Кирило Вікторович Легких Навчально-науковий інститут права Київського національного університету Тараса Шевченка https://orcid.org/0000-0002-8877-4312

DOI:

https://doi.org/10.51989/NUL.2025.1.5

Ключові слова:

право, прогалина у праві, позитивний підхід до праворозуміння, концепція природного права, справедливість, правосуддя

Анотація

У статті проаналізовано позитивний підхід і концепцію природного права, визначено осо- бливості вирішення (подолання) прогалин у праві. Автор дослідив сучасні підходи до розу- міння прогалин у праві, з’ясував, що, як і в більшості інших визначень права, увага акцен- тується на системності, інституційності та нормативності, які забезпечують урегулювання суспільних відносин (взаємодії) людей.З погляду прогалин у праві, на думку автора, досліджуване питання є критично важливим для розуміння витоків проблеми, оскільки і в доктрині, і в нормативно-правових актах зафік- совані поняття прогалин у праві та прогалин у законодавстві, однак відсутнє чітке розуміння того, як виокремити наявність такої проблеми на практиці та застосувати до неї підходи до вирішення. Водночас позитивне і природне праворозуміння суттєво впливає на формування практики усунення (подолання) прогалин.Автор наголошує на надзвичайно важливому аспекті – право не має чіткого і єдиного сприйняття. На різних етапах свого існування, від зародження і дотепер, роль права, його функції, методи, механізм регулювання суспільних відносин суттєво різнилися. І досі немає чіткого та структурованого розуміння, що є коректним, який підхід до розуміння права спри- яє найбільш ефективному виконанню всіх тих функцій, які були на нього покладені.Також у статті зазначається, що стосовно України на сучасному етапі розвитку можемо бачити чітку позитивну динаміку становлення природного права.Підсумовуючи, у статті зазначено, що у країнах із позитивним правосприйняттям, де пра- во є законодавством, прогалини у праві є прогалинами в законодавстві. У країнах із панів- ною концепцією природного права прогалини у праві та прогалини в законодавстві існують у деякому взаємозв’язку, а в ситуації, коли стає очевидною наявність прогалини в законо- давстві, застосовується право як регулятор суспільних відносин у широкому розумінні.

Посилання

Шевченко Т.В. Прогалини в законодавстві, способи усунення і подолання. Право і суспільство. 2013. № 1. С. 23–26.

Чепульченко Т.О., Невечера С.А. Прогалини у праві та способи їх подолання в українському законодавстві. Право. 2020. № 1 (67). Т. 1. С. 34–40.

Погребняк С.П. Прогалини в законодавстві та засоби їх подолання. Загальні проблеми правової науки. 2013. № 1 (72). С. 44–56.

Берченко Г.В. Прогалини в Конституції: постановка проблеми. Право і суспільство. 2020. № 6. С. 3–9.

Проблеми законодавчих прогалин у конституційній юриспруденції : національна доповідь Конституційного Суду України. URL: https://www.confeuconstco.org/reports/rep-xiv/ report_Ukraine_uk.pdf.

Загальна теорія права : підручник / за заг. ред. М.І. Козюбри. Київ : Ваіте, 2015. 392 с.

Гроцій Г. Про право війни і миру. 1625. ЦНЛ, 2020. 960 с.

Шевчук С.В. Європейська конвенція про захист прав людини та основних свобод: практика застосування та принципи тлумачення у контексті сучасного українського праворозуміння. Практика Європейського суду з прав людини. Рішення. Коментарі. 1999. № 2. URL: http://eurocourt.in.ua/Article.asp?AIdx=416.

Господарський процесуальний кодекс України : Закон від 06.11.1991 р. № 1798-XII. Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1798-12#Text.

Кройтор В.А., Матат Ю.І. Шляхи усунення та подолання прогалин у законодавстві. Право і безпека. 2010. № 2 (34). С. 180–184.

Капцова Т.П. Прогалина в праві як передумова застосування юридичної аналогії. Господарське право і процес. 2021. № 3. С. 90–98.

Колотова О.В. Відмежування прогалин у праві від суміжних правових явищ. Часопис Київського університету права. 2009. № 3. С. 55–59.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-20

Номер

Розділ

ПРАВОТВОРЧА ДІЯЛЬНІСТЬ: АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ НОРМОТВОРЕННЯ